Poznávacie cesty - Švédsko

2018/2019

Výmenná poznávacia cesta do Švédska sa opakovane uskutoční v školskom roku 2018/19 - žiaci spoznajú švédske reálie a kultúrne interferencie medzi Slovenskom a Švédskom, budú mať možnosť zlepšiť si komunikačné schopnosti v anglickom /nemeckom jazyku, absolvujú ukážku základov švédskeho jazyka na vyučovacej hodine.

Výmenné pobyty so škandinávskymi krajinami sú v rámci stredných škôl výnimočné, a preto sa veľmi tešíme, že môžeme túto možnosť našim žiakom opäť sprostredkovať.

Slovenská skupina 20 žiakov prvého a druhého ročníka navštívi Švédsko (Lindesberg, Štockholm, Orebre) v dňoch 24. 9. - 28. 9. 2018 a švédska skupina 21 žiakov zavíta na Slovensko v marci/apríli 2019 (dátum upresníme začiatkom školského roka 2018/19).

Organizátorky:
Mgr. M. Valchová, Mgr. D. Halászová

Ako bolo si pozrite tu.
 

2010/2011

Opäť ideme do Švédska

NAŠA  švédsko-slovenská  SKÚSENOSŤ v anglickom jazyku (FOTKY)
 
„Kam to opäť ideš?“ opýtala sa ma susedka len čo ma zahliadla, ako si s veľkým cestovným kufrom vykračujem z bytu. „Ja ťa tu stále vidím pobehovať s leteckým kufrom!“
„To viete, tentokrát do Švédska,“ odpovedala som jej s úškrnom na tvári.
Čakala nás dlhá cesta do Švédska. Ona by ani taká dlhá nebola, keby sme neleteli z Bratislavy. Ale človek si nevyberie, kde sa narodí. Vyštartovali sme v sobotu ráno okolo šiestej, päť hodín vo vlaku, dve hodiny v lietadle plus nejaké tie hodiny na prestupy, tri a pol hodiny autom z letiska zo Štokholmu a boli sme na mieste. O deviatej hodine večer sme to už celkom presne nevideli, ale dorazili sme do krásneho malebného mestečka Lindesberg na okraji dvoch jazier. Čakali nás tam naše rodiny, ktoré nás ubytovali. Hneď po vystúpení z áut sme dostali istý kultúrny a spoločenský šok z toho, že všetci študenti boli blond, ale keď sa povie blond, tak si predstavte bielych anjelikov. Až neskôr vysvitlo, že sme neprišli do krajiny zasľúbenej Bohu, ale medzi obyčajných ľudí, ktorí boli náhodnou reprezentatívnou vzorkou severanov.
Na druhý deň ráno nás čakala prehliadka ich gymnázia. Mali sme tú česť vstúpiť do „Atlantídy“ v porovnaní s našimi slovenskými školami. Toto obyčajné švédske gymnázium je ako vysnívaná krajina učiteľov i študentov. Nepreháňam, som si istá, že pri takejto vybavenosti učební a voliteľných učebných programoch by sa každému z nás chcelo chodiť do školy určite viac.
Spomenula som už, že Švédi si teda môžu vyberať z rôznych programov, napr. sociálne štúdiá, prírodovedecké, umelecké, odborné – automechanik, poľovník, farmár a ktovie čo ešte už na strednej škole? A to všetko pod strechou jednej školy? Okrem toho si pri každom  programe môžete k povinným zvoliť aj voliteľné predmety. Dokonca ešte aj tie si môžete vybrať v rôznej  obtiažnosti od A po G, ktorá je najťažšia, približne rovnaká ako učivo nášho 4. ročníka. Teda ak ste budúci automechanik, asi ťažko budete v živote potrebovať podrobnosti z biológie, ale ak vás baví, tak si zvolíte jeden z jej ľahších variantov, napr. úroveň A – C.
Je veľmi zaujímavé, ako spájajú ľudí úplne odlišných povolaní a zameraní. Snažia sa o kooperáciu medzi rôznymi spoločenskými a vzdelanostnými vrstvami. A práve to sa mi na nich najviac páčilo. Či raz budete farmárom, ktorý je pre Švédov chlebodarcom, alebo váženým lekárom, v spoločnosti medzi vami nerobia rozdiely. Každý má svoje mravenisko a každý je pánom na svojom.
Čo nás však zarazilo, bol výber žiakov na vysoké školy. Vo Švédsku nepoznajú maturitu ani prijímačky na univerzitu. Na výšku sa prijíma podľa známok, ktoré ste mali na strednej škole, čo znamená, že už v mladom veku musíte myslieť na svoju budúcnosť a dbať o svoje známky. Po škole vám ich bude treba, aby vás prijali, avšak nedá mi nespomenúť, že ani najlepšie známky vás vždy nezachránia, pretože pri veľkom záujme výborných žiakov sa vo Švédsku pri prijímaní na vysokú školu losuje ako v tombole.
Áno, tá svetská nespravodlivosť, ani Švédi nemôžu byť dokonalí. Neskutočné množstvo kladov ich školstva schladilo aspoň jedno negatívum. Ako nám čas ubiehal, prichádzali nové poznatky a ďalšie pozitíva, napr. školské obedy zdarma, zdravotná sestra pracujúca priamo v škole, doprava pre študentov od 7. 00 do 19. 00 zadarmo, vracanie peňazí v obchode aj za umelohmotné fľaše, čo úzko súvisí so separovaním odpadu, ich zdravý životný štýl...
Dozvedeli sme tiež niečo o systéme ich vlády, o vysokých, niečo vyše 30-percentných daniach – a aj napriek tomu sa Švédi nesťažujú. Ich krajina, resp. monarchia, je považovaná za raritu, pretože ako jediná dokázala skĺbiť vysoké dane s veľmi vysokou životnou úrovňou a minimálnou kriminalitou.
Lenže všetko je to o ľuďoch a kultúre. Vo všeobecnosti je o nich známe, že ako severania sú to pomerne uzavretí ľudia. Avšak ak sú slušní a disciplinovaní, solidárni a tolerantní, pracovití a veľmi priateľskí ako všetci tí Švédi, ktorých sme my poštováci mali možnosť stretnúť, vôbec sa nečudujem, že sa im tam žije ako v rozprávke. A anglicky tam hovoria mladí, starí i starší.
 
Účastníci tejto poznávacej/ výmennej cesty (4. 9. – 10.  9. 2010): žiaci IV. B, II. B
vyučujúce ANJ: Mgr. M. Valchová, Mgr. A. Furinová

FOTKY