Poznávacie cesty - Veľká Británia

Od roku 1992 organizujeme  poznávacie cesty do Velkej Británie,  jednotlivé skupiny navštívili  už mnoho zaujímavých miest v Anglicku, Walese a Škótsku. Naši študenti majú skvelú možnost spoznať život a kultúru krajiny a zlepšiť svoje vyjadrovacie schopnosti v angličtine. Zvyčajne bývame v anglických rodinách, ktoré zároveň poskytujú aj stravu, a celé dni trávime prehliadkou pamiatok a spoznávaním anglickej kultúry.

2013 (Londýn - Oxford - Stratford upon Avon)

Žiaci strávili v Anglicku týždeň, zájazd bol zameraný na spoznávanie Londýna. Za nezvyčajne stabilného a teplého počasia si prezreli mnohé pamiatky tohto krásneho mesta. Prezreli si Kráľovské observatórium a nultý poludník, Hyde Park s jeho Speaker´s Corner, Westminsterské opátstvo, Britský parlament, Národnú galériu a jej rozsiahlu zbierku obrazov od najznámejších maliarov, mohli sa odfotiť so známou osobnosťou v múzeu Madame Tussauds, prejsť sa po Tower Bridge, obzrieť si Tower a St Paul´s Cathedral. Jednou z najzaujímavejších bola expozícia v Natural History Museum, kde mohli zažiť aj simulované zemetrasenie v Japonsku. Okrem toho sme navštívili Shakespearovo rodisko Stratford upon Avon a zastavili sme sa v historickom meste Oxford, kde sme si prezreli Christ Church College.
 

FOTKY vo fotogalérii.

2015 (Anglicko - Škótsko - Amsterdam) 

V dňoch 19. – 27. 6. 2015 absolvovali 42 žiaci našej školy a 4 učiteľky ANJ poznávaciu cestu, ktorá začala v holandskom Amsterdame, pokračovala v Škótsku a skončila v Anglicku. Mali sme možnosť vidieť veľa atraktívnych miest, spoznávať inú kultúru, pamiatky, precvičiť si svoje schopnosti komunikovať v cudzom jazyku a stretnúť zaujímavých ľudí.

Vylodili sme sa v  Newcastle upon Tyne, naša cesta viedla na sever vnútrozemím cez región Borders, hraničnú oblasť medzi Anglickom a Škótskom, zastavili sme sa v mestečku Rosline, kde sme navštívili mýtmi opradenú prekrásnu kaplnku Rosslyn Chapel (je navštevovaná od čias, keď tu natočili pár sekúnd do filmu Da Vinciho kód), pokračovali sme do neďalekého Falkirku, kde sme sa zviezli na Falkirk Wheel, unikátnom lodnom výťahu, jedinom na svete.
Nasledoval výlet do mesta Stirling, tu sme sa prešli ku  Stirling Castle, kde trávila svoje detstvo škótska kráľovná Mária, fyzicky pomerne náročne sme vystúpili k Wallace Monument s rozhľadňou a výhľadom na historické mesto a navštívili sme akvárium Deep Sea World v North Queensferry. V hlavnom meste Škótska Edinburgh nás očarila prehliadka hradu Edinburgh Castle  a prechádzka po Royal Mile a Princes Street.
V Londýne sme si pozreli najznámejšie miesta -  Westminster Abbey, Houses of Parliament a Big Ben, 10 Downing Street, Trafalgar Square s Národnou galériou a pamätníkom admirála Nelsona, Piccadilly Circus, boli sme na London Eye  a nevynechali sme ani návštevu múzea voskových figurín Madame Tussauds. Prehliadku mesta Londýn  sme ukončili návštevou múzeí Natural History Museum, V and A a Science Museum, atmosférou na najväčších nákupných uliciach Oxford Street a Regent Street a prechádzkou okolo Buckinghamského paláca a po St. James Parku, nazreli sme aj na miesto, cez ktoré vedie nultý poludník v londýnskej časti Greenwich.


FOTKY vo fotogalérii.


2018 (Anglicko - Škótsko - Amsterdam) 

V dňoch 22. júna až 1. júla 2018 sa 41 žiakov a 4 vyučujúce zúčastnili poznávacej cesty do Veľkej Británie a Amsterdamu. Naše poznávanie Londýna začalo plavbou loďou zo štvrte v Greenwich do centra s následnou vyhliadkou z London Eye. Prešli sme sa okolo Houses of Parliament k Westminster Abbey a po Whitehall sme sa dostali k National Gallery. Zažili sme protest proti brexitu na Trafalgar Square a prešli sme sa k Piccadilly Circus. Jeden celý deň sme strávili v múzeách (Natural History Museum, V & A, Science Museum). Každý si mohol vybrať podľa svojho záujmu. Deň sme ukončili prechádzkou v Hyde parku. Posledný deň v Londýne sme boli v Madame Tussauds, na Oxford Street a po ceste doubledeckrom sme sa prešli okolo St Paul´s a okolo Temže popri Tate Modern, Shakespeare´s Globe, Tower Bridge a pevnosti Tower. Po nočnom presune sme vyskúšali unikátny lodný výťah Falkirk Wheel a nakrátko sme si pozreli Edinburgh z kopca Calton Hill. Jeden deň sme strávili na škótskej vysočine, kde sme ako posledná školská skupina absolvovali návštevu výrobne whisky Blair Athol Distillery (bez ochutnávky samozrejme J), presunuli sme sa na prehliadku zámku Blair a potom do malebného a typicky britského mestečka Pitlochry, v ktorom sa nachádza tzv. Fish Ladder, sústava nádrží na priehrade, ktorá pomáha lososom v ich migrácii. Celý ďalší deň sme boli v Edinburghu – prezreli sme si hrad a National Museum of Scotland s jeho najväčšou celebritou –  prvou klonovanou ovcou Dolly. Posledný deň v Škótsku sme ešte navštívili kaplnku v Rosslyne, ktorú preslávil román Da Vinciho kód. Po nočnej plavbe trajektom sme strávili 9 hodín v Amsterdame, kde sme sa prešli centrom mesta a žiaci si individuálne pozreli dom, v ktorom žil a tvoril Rembrandt, múzeum Van Gogha, prešli sa k domu Anny Frankovej, prípadne oddychovali v parku.


FOTKY vo fotogalérii.

Podobná poznávacia cesta sa pripravuje v každom školskom roku.