Hlavná stránka > Predmety > Anglický jazyk > Copernicus Project Club
Copernicus Project Club
Mládež v akcii
Program Mládež v akcii je grantovým programom Európskej únie a je určený pre všetkých mladých ľudí vo veku od 13 do 30 rokov, ako aj mládežníckych pracovníkov. Jeho cieľom je podporiť mladých ľudí, ktorí chcú byť aktívni, chcú cestovať, spoznávať nových ľudí z celej Európy a sveta, nadviazať nové priateľstvá, vyjadrovať svoj názor, získať nové poznatky a zručnosti, ktoré im v budúcnosti pomôžu presadiť sa.
Podporuje teda mobilitu v rámci EÚ, ako aj za jej hranicami, neformálne vzdelávanie, interkultúrny dialóg, participáciu a začlenenie mladých ľudí s nedostatkom príležitostí. Program taktiež podporuje rozvoj a výmenu skúseností, odborných znalostí a príkladov dobre praxe medzi osobami pracujúcimi s mládežou.
Akcia 1: Mládež pre Európu
Podakcia 1.1 – Mládežnícke výmeny
– je určená pre mladých ľudí, ktorí sa chcú stretnúť so skupinami mladých ľudí z iných krajín EÚ. Ide o spoluprácu medzi dvomi alebo viacerými skupinami mladých ľudí z rôznych krajín, pričom sa im ponúka možnosť počas 6 až 21 dní diskutovať o rôznych témach (ako napr. životné prostredie, umenie a kultúra, zdravie, voľný čas mládeže, rodová rovnosť...). Popri tom majú možnosť naučiť sa niečo nové o jednotlivých krajinách.Príklad mládežníckej výmeny:
Multilaterálna mládežnícka výmena „Bring us together“ sa konala na Slovensku za účasti 20-tich účastníkov z Belgicka, Francúzka, Slovinska a Slovenska. Výmena bola zameraná na mládež s nedostatkom príležitostí : vyrastali , alebo žijú v odľahlých oblastiach krajiny a sú konfrontovaní s realitou, ktorú im takýto spôsob života prináša. Projekt svojimi diskusiami na témy: mládežnícka mobilita, jej možnosti a príležitosti, porovnávanie života v odľahlých oblastiach v jednotlivých krajinách... dopomohol k rozvoju osobnosti účastníkov a umožnil im priblížiť iné kultúry. Kládol dôraz na podporu tolerancie a prekonávanie predsudkov voči nepoznanému.
-
Česká republika 1999
-
Maďarsko 2003
-
Wales 2004
-
Írska republika 2004
-
Košice 2005
-
Estónsko 2006
-
Poľsko 2006
-
Košice 2007
-
Estónsko 2008
-
Košice 2011
-
Turecko 2012
Česká republika 1999 (fotky)
Študenti našej školy sa zapojili do mládežníckej výmeny, ktorá je podporovaná programom Európskej únie Mládež pre Európu. Stretnutie konajúce sa v dňoch od 25. októbra do 2. novembra 1999 zorganizovali študenti Gymnázia Mikulaše Kopernika v Bílovci v Českej republike pod vedením pána Bretta Graya. Téma stretnutia bola: Problémy, ktoré sa nás týkajú.Za našu školu sa podujatia zúčastnili študenti: D. Šesták, G. Gaura, M. Hôra, M. Urban, P. Tomašová, K. Galeštoková, K. Rampačková, L. Pavliková, L. Pisecká a vyučujúce anglického jazyka Dr. M. Dombrovská a Mgr. D. Klemová. Okrem študentov našej školy sa programu zúčastnili aj študenti z:
- Voru Kreutzwald Gymnasium, Voru, Estónsko
- Our Lady's Grammar School, Newry, Severné Írsko
- Gymnazium Mikulaše Kopernika, Bílovec, Česká republika.
Pocity a vyjadrenia niektorých účastníkov:
Kaarel Kann, Estónsko:
"....Na začiatku som nerozumel, prečo máme robiť divadelné scénky s Davidom Fisherom, ale na koniec som to pochopil. Myslím si, že to bol originálny a naozaj chytrý spôsob ako prinútiť ľudí z rôznych kultúr, aby si uvedomili, že nie sú veľmi rozdielni...."
Maria Sands, Severné Írsko:
"...našla som nových priateľov z krajín, o ktorých som predtým nikdy nepočula....Zistila som, že hoci nás vychovávajú v rôznom náboženskom duchu a tradíciách, my - mladí ľudia spoločnosti smerujúcej do nového milénia - si ctíme tie isté ľudské hodnoty a spoločenské pravidlá, ako keby sme boli a v skutočnosti aj sme jedna zjednotená ľudská skupina..."
Eimear McCracken, Severné Írsko:
"...úžasným momentom bola blízkosť, ktorú som cítila s každým, či už to boli Estónci, Česi alebo Slováci...."
Katka Rampačková, Slovensko:
"...jeden večer Írska skupina prezentovala svoju krajinu. Vedela som, že majú náboženské problémy, ale nevedela som, že je to také zlé, ako to je. Nevedela som, že môžete stratiť priateľa, lebo je inej náboženskej viery...."
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Maďarsko 2003 (fotky)
V dňoch od 11. apríla do 19. apríla 2003 sa 7 študentov nášho gymnázia (A. Harhajová, M. Ištván, L. Kvočáková, M. Osif, Z. Ráczová, D. Škorica a L. Vandlíková) pod vedením vyučujúcich anglického jazyka, profesoriek M. Dombrovskej a D. Klemovej zúčastnilo na mládežníckej výmene programu Mládež v akcii v meste Pécs v Maďarsku. Témou stretnutia bol multikulturalizmus. Na jednotlivých pracovných stretnutiach si mladí ľudia z Maďarska, Estónska, Írskej republiky a Slovenska vymenili skúsenosti zo spolunažívania s národnostnými menšinami vo svojich krajinách, s prejavmi rasizmu a xenofóbiou . Každá zo skupín predstavila svoju krajinu, svoje mesto a školu. Diskutovali o výhodách a nevýhodách pripojenia svojich krajín k spoločenstvu 15 krajín Európskej únie a o postavení národnostných menšín v rámci únie. Okrem pracovných stretnutí predstavili svoje krajiny aj vo vopred pripravených kultúrnych programoch a mali možnosť sa bližšie spoznať na športových a kultúrnych podujatiach. Maďarskí študenti pre nich pripravili i prehliadku hlavného mesta Budapešti a miest Szentendre a Pécs.Účastníci projektu podporovaného z prostriedkov Európskej únie:
Apaczai Nevelesi Kozpont
Apaczai Karter 1
Pecs
Maďarsko
Voru Kreutzwald Gymnasium
Kooli tee 2
Voru
Estónsko
The Marist School
Summerhill
Athlone
Írska republika
Gymnázium
Poštová 9
Košice
Slovensko
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Wales 2004 (fotky)
Študenti nášho gymnázia sa opäť pod vedením profesoriek M. Dombrovskej a D. Klemovej zúčastnili na mládežníckej výmene programu Mládež v akcii s hlavnou témou Sharing about our areas vo Walese v dňoch 16. - 23. apríla 2004. Tento krát nás reprezentovali študenti 4.B triedy: A. Harhajová, M. Ištván, L. Kašická, L. Kvočáková, D. Mátéová, P. Neupauerová, D. Škorica, L. Vandliková.V úvode stretnutia študenti z našej školy, Walesu, Írskej republiky a Poľska prezentovali svoje krajiny, mestá a školy. V ďalších dňoch informovali o vzdelávacích systémoch, sociálnych problémoch, o problémoch s nezamestnanosťou vo svojich krajinách. V skupinách vytvorených zo zástupcov všetkých krajín spoločne riešili niektoré z problémov. Hovorili o spôsoboch a možnostiach trávenia voľného času a problémoch mladých ľudí. Okrem pracovných stretnutí dievčatá z Walesu pripravili pre ostatných i zaujímavé prehliadky miest Cardiff, Abergavenny a Monmouth, jaskyne a i netradičnú prehliadku bane na čierne uhlie Big Pit, pri ktorej sfárali 90 m pod zem. V skanzene Folk Fagans Museum s obrovskou rozlohou si otestovali znalosť anglického jazyka na zadaných úlohách a i zručnosť pri výrobe hlinených nádob.
Všetci zúčastnení hodnotili toto stretnutie ako veľmi úspešné, zaujímavé, plné zážitkov a nových priateľov.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Írska republika 2004 (fotky)
V dňoch od 22. do 29. októbra 2004 sa 6 študentov z 3.B triedy: S. Bikkyiová, A. Domoráková, M. Jurík, C. Sadovský, J. Stašová a A. Trančík po vedením profesoriek D. Klemovej a A. Furinovej zúčastnili na mládežníckej výmene programu Mládež v akcii v írskom meste Athlone. Na príprave na stretnutie sa podieľala aj ich spolužiačka M. Štechová, ktorá však tesne pred odchodom ochorela a nemohla s nimi vycestovať.Stretnutie s názvom " Mier v našom svete " pripravili dievčatá z dievčenskej katolíckej školy v Summerhille pod vedením Sr. Gabrielle McManus. Na stretnutí sa zúčastnili spolu s našimi študentmi aj mladí ľudia zo Švédska, Portugalska a Grécka. Každá skupina si pripravila 30 minútovú prezentáciu svojej krajiny a mesta a 60 minútový workshop na zadanú tému:
Írsko - Diskrimácia hendikepovaných ľudí
Slovensko - Rasizmus
Švédsko - Diskriminácia žien
Grécko - Terorizmus
Portugalsko - Ako udržať mier vo svete.
Okrem pracovných stretnutí sme si pozreli pamiatky Dublinu a Athlonu. Boli sme v bývalej väznici, kde boli popravení mnohí významní írski národovci. Navštívili sme aj pivovar na výrobu známeho írskeho piva Guinness a v múzeu voskových figurín. Niektorí odvážnejší z nás si vyskúšali turistický pochod, ktorého súčasťou bol aj pohyb vo vode rieky Shannon s teplotou asi 7°C. Tí menej odvážni si v tom istom čase radšej išli pozrieť zámok v meste Birr s jeho veľkým a krásnym parkom. Navštívili sme aj staroveké zrúcaniny opátstva v Clonmacnoise. Workshopy boli doplnené veselými akciami ako napr. Halloween diskotéka, či hranie bowlingu. Hostitelia nás učili tancovať tradičné írske tance.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Košice 2005 (fotky)
V dňoch od 1. do 8. mája 2005 sa uskutočnilo ďalšia multilaterálna mládežnícka výmena grantového programu Mládež podporovaného Európskou úniou - tentoraz v Košiciach. Stretnutie pripravili, organizovali a riadili študenti 3. B triedy - A. Bikkyová, A. Domoráková, V. Gregová, E. Exler, K. Fecková, P. Jenčík, M. Juraševská, M. Jurík, M. Kurimská, M. Mitrová, C. Sadovský, J. Stašová, A. Trančík - pod vedením profesoriek D. Klemovej ( koordinátorka projektu ) a A. Furinovej. Skupine pomohla aj profesorka M. Dombrovská. Na stretnutí s názvom Mladí ľudia v multikultúrnej Európe sa okrem našej skupiny zúčastnili aj ich rovesníci z Kreutzwald gymnázia v meste Voru v Estónsku, z The Marist College v meste Athlone v Írsku a Apaczai gymnázium v meste Pécs v Maďarsku.Okrem prezentácií jednotlivých krajín sme sa vzájomne informovali a diskutovali o vzdelávacích systémoch a nutnosti ich prispôsobovania európskemu štandardu, o sociálnych problémoch, o problémoch nezamestnanosti, o tom ako dosiahnuť rovnováhu v rozvoji regiónov a krajín Európskej únie, o skúsenostiach z členstva v EÚ, ale i spôsoboch a možnostiach využívania voľného času.
Program sme doplnili o prehliadku nášho mesta. Ukázali sme ostatným účastníkom historické centrum s najvýznamnejšími pamiatkami. Zúčastnili sme sa i na akciách organizovaných v rámci programu Dni Košíc - na hudobných i tanečných vystúpeniach, na historickej svadbe, šerme a pochode v historických kostýmoch. Splavovali sme na pltiach rieku Dunajec v Pieninskom národnom parku. Vzali sme ich aj do veternou smršťou zničených Vysokých Tatier a ukázali im aj pamiatku zo zoznamu UNESCO Spišský hrad. Na farme Daniel plus vo Varhaňovciach si mohli pozrieť oboru, zahrať tenis, člnkovať sa, chytať ryby, ale i učiť sa jazdiť na koni. Naše mesto i krajina sa zahraničným účastníkom veľmi páčili.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Estónsko 2006 (fotky)
V dňoch od 12. do 20. júna 2006 sa osem študentov nášho gymnázia z terajšej triedy 2. B - Anna Barošová, Martin Fedor, Karol Kastella, Jana Mešterová, Radovan Murin, Dana Rimovská, Katarína Surová a Zuzana Telepovská - pod vedením profesoriek Dariny Klemovej a Andrey Furinovej zúčastnilo na mládežníckej výmene programu Mládež v akcii v meste Vőru v Estónsku. Okrem našich a domácich estónskych študentov sa na stretnutí zúčastnila i skupina z Českej republiky a Poľska. Hlavnou témou projektového stretnutia bola problematika masmédií a sily ich vplyvu v spoločnosti. V rámci tejto hlavnej témy si jednotlivé skupiny pripravili workshopy na témy: Vplyv masmédií na vytváranie stereotypov o národoch, Etika v žurnalistike, Vplyv masmédií na spoločnosť, Seriózna a bulvárna tlač, Prostriedky manipulácie, Subliminálna reklama, Boom reality show a ich vplyv na mladých ľudí.Každá zo zúčastnených krajín si pripravila prezentáciu svojej krajiny, mesta a školy a na kultúrny večer pesničky, tance, hry. Okrem workshopov sme si pozreli hlavné mesto Tallin a mali sme prehliadku estónskeho parlamentu. Mali sme aj možnosť vidieť atraktívne miesta regiónu Vőruma, kde sa mesto Vőru nachádza, ako napríklad najvyšší vrch nielen Estónska, ale celého Pobaltia. Taktiež sme navštívili miesta, kde počas 2. svetovej vojny pôsobili partizáni, boli sme na vychádzke v močariskách a študenti mali možnosť vyskúšať si svoje akrobatické schopnosti pri lezení medzi stromami v 6 metrovej výške.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Poľsko 2006 (fotky)
V dňoch od 3. do 10. októbra 2006 sa skupina študentov z terajšej 3.B triedy: Zuzana BEDÉCSOVÁ, Silvia ELIÁŠOVÁ, Lenka JUHÁSZOVÁ, Zuzana KALMÁROVÁ, Peter KUCA, Lenka LUKÁČOVÁ, Zuzana TOMKOVÁ a Juraj UCHÁĽ pod vedením profesoriek Andrey FURINOVEJ a Dariny KLEMOVEJ zúčastnili na mládežníckej výmene v poľskom meste Wieluň, ktoré pripravili a zorganizovali študenti tamojšieho katolíckeho lýcea. Okrem našej a poľskej skupiny sa na práci na projekte zúčastnili i študenti z Estónska a Bulharska.Hlavnou témou stretnutia bola Kultúrna rôznorodosť: korene, zmeny a vývoj. Všetci účastníci si pripravili prezentácie svojej krajiny, piesne a tance na kultúrny večer a každá skupina aj workshop na vybranú tému. Poliaci si pripravili workshop s témou svetoznámych poľských filmov a ich režisérov, Estónci sa sústredili na korene národných kultúr a národných sviatkov, Slováci si pripravili a zahrali divadelnú scénku, ktorá výstižne charakterizovala zmeny v kultúre pred a po roku 1989 s otázkami a úlohami pre skupinovú prácu a Bulhari pripravili aktivity, v ktorých všetci účastníci mohli prejaviť svoje cítenie a chápanie kultúry a svoje preferencie. Pre kultúrny večer si naša skupina pripravila detský folklórny tanec, ktorý mal veľký úspech – radi sa ho naučili aj starosta mesta a riaditeľ poľskej školy. Všetci účastníci si radi zaspievali i skladbu slovenskej skupiny IMT Smile. Bulhari si pripravili svoje národné tance a Estónci, ktorí sú veľkými spevákmi, piesne a tradičný tanec. Poliaci pripravili taktiež piesne.
Okrem pracovných stretnutí nám poľskí študenti a ich dve profesorky pripravili aj iné zaujímavé aktivity. Mali sme možnosť navštíviť kultúrne pamiatky ako Jasna Góra v Czestochovej, soľnú baňu vo Wieliczke, ale aj zámok Wawel a historické centrum v Krakowe. Všetci účastníci si určite užili aj šantenie v Aqualandii v Krakowe.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Košice 2007 (fotky)
V dňoch od 24. júna do 1. júla 2007 skupina študentov z terajšej 3.B triedy: Anka BAROŠOVÁ, Zuzana BEDÉCSOVÁ, Martin FEDOR, Lenka JUHÁSZOVÁ, Robo KALETA, Karol KASTELLA, Lenka LUKÁČOVÁ, Jana MEŠTEROVÁ, Zuzana TELEPOVSKÁ, Zuzana TOMKOVÁ, Juraj UCHÁĽ pod vedením profesoriek Andrey FURINOVEJ a Dariny KLEMOVEJ zorganizovali a pripravili mládežnícku výmenu programu MLÁDEŽ V AKCII v našom meste. Pri organizácii a príprave programu pomáhali aj Rado MURÍN, Peter KUCA, Sylvia ELIÁŠOVÁ a Veronika ŠANDLOVÁ. Okrem našej skupiny sa na práci na projekte zúčastnili i študenti z Estónska, Írska a Litvy.Hlavnou témou stretnutia bolo Postavenie žien v spoločnosti: minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Všetci účastníci si pripravili prezentácie svojej krajiny, piesne a tance na kultúrny večer a každá skupina aj workshop na vybranú tému. Tému Stereotypy o ženách a mužoch si pripravili Estónci, Stereotypy o mužských a ženských povolaniach si pripravili Litovčania, Postavenie ženy v spoločnosti v minulosti, prítomnosti a budúcnosti si pripravila naša skupina a tému Naše obavy a nádeje ako mladých žien si pripravili írske dievčatá. Pre kultúrny večer si naša skupina pripravila detský folklórny tanec, ktorý mal veľký úspech. Na kultúrnom večeri vystúpili aj breakdance tanečné skupiny dvoch našich účastníčok. Všetci účastníci si radi zaspievali i skladbu slovenskej skupiny IMT Smile. Estónska skupina si pripravila taktiež tanec a pesničky a rovnako aj Írske dievčatá a Litovčania. Okrem tanca a spevu všetci účastníci mali možnosť ochutnať typické produkty z jednotlivých zúčastnených krajín.
Okrem pracovných stretnutí sme našim partnerom pripravili aj jednodňový výlet do Vysokých Tatier, splav na tradičných drevených pltiach na rieke Dunajec a šantenie v Aquaparku v Poprade. Ukázali sme im historické jadro nášho mesta. V rámci športového popoludnia mali možnosť si zajazdiť na koni na farme v Janovíku. Všetci účastníci mládežníckej výmeny boli prijatí aj reprezentantom Košického samosprávneho kraja. Priebeh výmeny sme opísali a doplnili o fotografický materiál v časopise.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Estónsko 2008 (fotky)
V dňoch od 6. do 13. júna 2008 sa skupina študentov: Martin VOJTEK a Juraj HAJNÍK z terajšej 1.B triedy, Martina TAKÁCSOVÁ, Patrícia JAKABOVÁ, Daniela KASTELLOVÁ a Zuzana ŠNAJDEROVÁ z 2.B a Vladimír VOJTEK a Jakub BEHÁŇ z 3.D pod vedením profesoriek Andrey FURINOVEJ a Dariny KLEMOVEJ zúčastnili na mládežníckej výmene programu Európskej únie MLÁDEŽ V AKCII v estónskom meste Voru, ktoré pripravili a zorganizovali študenti tamojšieho gymnázia pomenovanom po významnom lekárovi a básnikovi Kreutzvaldovi. Okrem našej a estónskej skupiny sa na práci na projekte zúčastnili i študenti z Írska a Portugálska. Našej skupine pri príprave pomáhal aj Róbert Vasiliak z 1.B, ktorý režijne a technicky spracoval prezentáciu našej školy, mesta a krajiny.Hlavnou témou stretnutia bola Učenie sa prostredníctvom športu a športových aktivít. Všetci účastníci si pripravili prezentácie svojej krajiny, školy a mesta, piesne a tance na kultúrny večer, prezentáciu národného alebo obľúbeného športu a každá skupina aj workshop na vybranú tému. Naša skupina prezentovala hokej ako náš národný a populárny šport a pripravila workshop s témou Postavenie športu a športových aktivít v živote mladého človeka. Pre kultúrny večer si naša skupina pripravila tri folklórne tance z nášho regiónu, ktoré mali veľký úspech. Všetci účastníci si radi zaspievali i známu skladbu slovenskej skupiny IMT Smile.
Okrem pracovných stretnutí nám estónski študenti a ich dve profesorky pripravili aj mnohé iné zaujímavé aktivity. Hneď prvý deň bol pre nás náročný i vzrušujúci, keďže sme sa 22 km splavovali v kanoe na rieke Ahja v údolí Taevaskoja. Poniektorí sme sa aj nechtiac ocitli nie v práve najteplejšej vode tejto zradnej rieky. Veľmi zaujímavý a poučný bol kurz prežitia, na ktorom sme sa naučili ako prežiť v prírode bez moderného vybavenia, ako si postaviť prístrešok, urobiť si "posteľ" z papradia, nájsť a filtrovať vodu s prírodnými materiálmi, ako založiť, uchovať a prenášať oheň (a to niekoľkými spôsobmi!), ale aj ako využiť rastliny a ako si niečo "ukuchtiť" z toho, čo v prírode nájdeme. Nezabudnuteľným zážitkom je aj dobrodružný chodník v korunách stromov, keď mnohí z nás museli preukázať ozajstnú odvahu, dobrú fyzickú kondíciu a zručnosti. Presúvať sa z jedného stromu na druhý vo výške 11m nie ja sranda! Je nám ľúto, že sme nemohli vyskúšať plánovaný zorbing, snáď nabudúce... V Meenikunno sme boli na výlete v typických estónskych močariskách a v skanzéne v Seto sme mali možnosť vidieť a počuť ako žili farmári v minulosti. Veľa sme sa naučili a užili sme si veľa športu a nadviazali pekné kamarátstva s našimi rovesníkmi i pri ďalších aktivitách.
POĎAKOVANIE:
Ďakujeme košickej firme MONITOR za sponzorovanie pri vytlačení plagátov na náš workshop a za potlač na tričkách na reprezentáciu našej školy a krajiny.
Ďakujeme folklórnemu súboru HORNÁD za zapožičanie folklórnych kostýmov.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.
Košice 2011 (fotky)
V dňoch od 5. júna do 12. júna 2011 skupina študentov z terajšej 2.B triedy: Matej ŠELEPSKÝ, Jakub FEDORKO, Richard PISKO, Miro Tran Trung THÁNH, Petra KOLNIKOVÁ, Dominika PELEGRINOVÁ, Teraza SPIŠÁKOVÁ, Marika VARGOVÁ, Peter KVITKOVIČ, Katka HALÁSZOVÁ, Lucia LELÁKOVÁ, Michaela KOLÁRSKA, Nicolette ZAVILLOVÁ a Gabo LIPČEI pod vedením profesoriek Andrey FURINOVEJ a Dariny KLEMOVEJ zorganizovali a pripravili mládežnícku výmenu programu MLÁDEŽ V AKCII . Okrem našej skupiny sa na práci na projekte zúčastnili i študenti z Estónska, Severného Írska, Fínska a Poľska.Hlavnou témou stretnutia bolo Ako sa vyhnúť nebezpečenstvám a rizikám v živote mladých ľudí v meste a na vidieku. Všetci účastníci si pripravili prezentácie svojej krajiny, piesne a tance na kultúrny večer, ukážky z jedál zo svojich národných kuchýň a každá skupina aj workshop na vybranú tému. Témy Sociálne siete a Facebook si pripravili Poliaci, Zdravá výživa a tradície našich národných kuchýň si pripravili Fíni, Urob krok k osobnej bezpečnosti si pripravila naša skupina v spolupráci s pracovníkom policajného zboru v Košiciach, Máš pocit bezpečia si pripravili Íri a tému Športom k zdravému telu a duchu si pripravili Estónci. Všetky skupiny si pripravili materiál na workshop s témou Graffiti – legálne a nelegálne. Pre kultúrny večer si naša skupina pripravila hru na violončele, kankán, rap. I ostatné skupiny si pripravili rôzne tance, hry a pesničky a každá skupina mala veľký úspech. Okrem tanca a spevu všetci účastníci mali možnosť ochutnať typické produkty z jednotlivých zúčastnených krajín. Na kultúrny večer sa prišli pozrieť a do aktivít sa zapojili i naši priatelia a spolužiaci. Všetci účastníci si navrhli a batikovali tričká.
Okrem pracovných stretnutí a množstva rôznych zábavných, zoznamovacích a relaxačných hier, sme našim partnerom pripravili aj jednodňovú aktivitu pod názvom Prekonaj sám seba, ktorá sa uskutočnila vo Vysokých Tatrách a na záver dňa po fyzickej námahe všetkým dobre padlo šantenie v Aquaparku v Poprade. Zahraničným účastníkom sme ukázali historické jadro nášho mesta prostredníctvom hry City Rally.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná v rámci programu Mládež v akcii z finančného príspevku Európskej Komisie.
Naše poďakovanie patrí :
Pani Kolárskej za nezištnú pomoc pri preprave zahraničných skupín z letiska a na letisko a za sponzorovanie bowlingových dráh.
Pánovi Pelegrinovi za nezištnú pomoc pri preprave zahraničných skupín z letiska a na letisko.
Pánovi Halázsovi za nezištnú pomoc pri preprave zahraničných skupín z letiska a na letisko.
Pani Thánhovej za nákup a sponzorovanie tričiek na batikovanie.
Pánovi Zoltánovi Fabiánovi, trénerovi juda a členovi Policajného zboru v Košiciach za perfektnú praktickú ukážku sebaobrany spolu so sprievodným slovom.
Turecko 2012 (fotky)
V dňoch 2. až 9. júla 2012 sa študenti 3.B triedy - Petra Kolniková, Mária Vargová, Nicolette Zavillová, Dominika Pelegrínová a Matej Šelepský pod vedením profesorky Mgr. Andrey Furinovej zúčastnili týždenného programu Youth in Action v Turecku.V mestách Ankara a Kirsehir sa spolu s tímami z Rumunska, Grécka a Talianska venovali téme Count me in (Rátaj so mnou), v rámci ktorej absolvovali množstvo kreatívnych podujatí, workshopov, diskusií, či stretnutí s miestnou samosprávou. Mali tak príležitosť navštíviť miestne centrum pre mentálne zaostalých a taktiež dozvedieť sa viac o riešení problémov socializácie týchto ľudí od primátora mesta Kirsehir. Medzi najväčšie zážitky patril výlet do neďalekej prírodnej krasovej oblasti Capaddocia, ktorá patrí medzi svetové unikáty a v neposlednom rade taktiež účasť na pravej nefalšovanej turecko-moslimskej svadbe, ktorá účastníkom nenúteným a príjemným spôsobom priblížila tureckú kultúru, zvyky a tradície. V rámci kultúrnych večerov mali členovia slovenského tímu možnosť spoznať taktiež grécku, rumunskú, či taliansku pohostinnosť a mentalitu. Pre všetkých účastníkov akcie to bola neopakovateľná skúsenosť ako sa naučiť niečo nové, spoznať nové miesta, nových ľudí a nadviazať tak cenné kontakty pre mládežnícke výmeny, ktoré pomôžu ďalším generáciám Poštovákov.
Mládežnícka výmena bola zorganizovaná z finančného príspevku Európskej Komisie.