Súťaže a aktivity

Best In English

 

2019/2020

Súťaže sa v tomto roku zúčastnilo 16462 študentov zo 624 stredných škôl v 25 štátoch. Naša škola sa celkovo umiestnila na 40. mieste, v rámci Slovenka na 5. mieste a v regióne na 1. mieste.
Z našich žiakov dosiahol najlepšie umiestnenie Andrej Bachleda (IV.A), ktorý bol na Slovensku 25. a celkovo 189.

2018/2019

Tohto roku sa súťaže zúčastnilo 922 stredných škôl a 21110 študentov30 krajín. Zo Slovenska sa zúčastnilo spolu 123 škôl a 2700 študentov. Naša škola sa celkovo umiestnila na 54. mieste a na Slovensku skončila na 6. mieste. Najlepšia z našich žiakov bola Michaela Leľová (III.C), ktorá na Slovensku obsadila 9. miesto a celkovo skončila 92.

2017/2018

Totho  ročníka ​​súťaže sa zúčastnilo 17612 žiakov  z 720 škôl a 29 krajín. Naša škola sa celkove umiestnila na 45. mieste, v rámci krajín EÚ na 35. mieste.
Zo slovenských škôl sme skončili na 5. mieste a žiačka Kristína Mitrová (III. B) bola 10. najlepšia na Slovensku.

2015/2016

Naša škola sa v tomto školskom roku po prvýkrát zapojila do medzinárodnej súťaže Angličtinár roka (ktorá sa neskôr premenovala na Best In English) a boli sme veľmi úspešní – ako škola sme obsadili 1. miesto na Slovensku a tiež prvé miesto v súťaži študentov – celkovou víťazkou sa stala Silvia Dobránska zo IV. B triedy, zároveň jej patrí  šiesta pozícia v súťaži žiakov v Európskej únii. Je to úžasný výsledok a Silvii a všetkým našim žiakom, ktorí sa o prvé miesto zaslúžili srdečne gratulujeme k vynikajúcim výsledkom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

Víťazka súťaže sa podelila o svoje dojmy z pobytu v Kanade, ktorý za prvé miesto získala.

Som Silvia Dobránska, bývalá žiačka Gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach, zmaturovala som v školskom roku 2016/17.

V januári 2016 som sa spolu s ďalšími žiakmi mojej bývalej školy a študentmi z celého Slovenska zapojila do súťaže Angličtinár roka, ktorú som v rámci jednotlivcov na Slovensku vyhrala. Vďaka tomu som mala možnosť absolvovať mesačný jazykový pobyt v Kanade v škole ILAC (International Language Academy of Canada) v Toronte, a tak nielen zdokonaliť a rozšíriť svoje znalosti anglického jazyka, ale tiež spoznať množstvo nových ľudí, kultúr, miest a aj spôsob života „za veľkou mlákou“.

Škola ILAC ponúka široké spektrum kurzov podľa potrieb a záujmov študentov. Mňa zaujal program General English, level C2, kombinovaný s hodinami Business English. Aj keď je tento typ „elective classes“  primárne určený pre záujemcov o štúdium a prácu v oblasti biznisu, umožňuje všeobecné rozšírenie odbornej slovnej zásoby, zlepšenie komunikačných schopností, kritického myslenia, negociácie  a argumentačných schopností, teda zručností využiteľných v akejkoľvek profesii.

Čo sa týka ubytovania, ILAC najčastejšie ponúka ubytovanie prostredníctvom homestay. Toronto je fascinujúce svojou multikulturalitou a ani rodina, v ktorej som počas svojho pobytu bývala, nebola výnimkou. Moja „host mom“ bola pôvodom z Filipín a okrem mňa u nej bývali aj štyria ďalší študenti – z Japonska, Ruska, Číny a Španielska. Takéto internacionálne prostredie bolo ideálne na spoznávanie rôznych kútov sveta a živé diskusie na najrôznejšie témy boli každodennou súčasťou večerného stolovania. Práve toto považujem za jednu z najlepších a najcennejších skúseností z môjho pobytu v Kanade.

Okrem vyučovania sa však ILAC staral aj o pestrý mimoškolský program pre nás, študentov. Počas týždňa to boli najmä návštevy múzeí, galérií, prehliadky najznámejších štvrtí Toronta, exkurzia na CN tower, poobedie v zábavnom parku Canada´s Wonderland alebo rôzne športové aktivity. Cez víkendy škola organizovala výlety do rôznych miest nielen v Kanade, ale aj v avštívila Québec, Montréal, Ottawu, New York, Niagara on the Lake a samozrejme Niagárske vodopády. Takisto som sa zúčastnila degustácie najtypickejších kanadských  produktov - pravého javorového sirupu v Québecu a ľadového vína vo viniciach Niagara.

Celkovo môžem zhodnotiť, že som vďaka súťaži Angličtinár roka strávila úžasný mesiac v Kanade plný vzdelávania sa, spoznávania skvelých ľudí a krásnych miest, a preto odporúčam všetkým študentom, ktorí váhajú, či sa do tejto súťaže prihlásiť, aby to jednoznačne vyskúšali. Otestujete si svoje znalosti z angličtiny, porovnáte sa s ostatnými stredoškolákmi a možno sa aj na Vás usmeje šťastie a budúci rok pocestujete do Krajiny javorového listu. Good luck!


Fotografie z pobytu a z preberania certifikátov a cien z rúk zástupcov organizátora si môžete pozrieť tu.Meeting the American Ambassador  (fotky)

The 17th January 2011was the 'D-day' for students of IV. B class. Does it, actually, happen every day that you can  meet the US ambassador in Slovakia? I guess not.
It all took place in the conference room of the State Scientific Library in Košice in the morning. Everyone was busy thinking about how to extend this event so that we would not have a big Math examination which was awaiting for us back at school. At that moment a group of three men entered the room, one of them (a smiling bald guy) personally acquainting himself with everyone in the front row as 'Theodore Sedgwick'  and shaking hands.
 
Mr. Sedgwick gave us an interesting multimedia presentation about the history of black people's  movement in the USA and their struggle for the abolishment of slavery and achieving equal civil rights. We were also shown numerous historical figures of the movement from politics, sport or education, most importantly Martin Luther King Jr.
After the presentation was over, we could ask the ambasador any questions for about 40 minutes. They were not necessarily related to the black people. At first, everybody was shy, but soon it improved and the outcome was a fruitful discussion. Various questions were asked regarding US foreign affairs, Barack Obama's administration, racism, the history of black movement in general etc. All of them were answered with a remarkable diplomatic grace.
 
What struck me the most was the attitude of this man towards young people and the friendly atmosphere he created. Therefore, anyone expecting typical clichés of a cold-hearted diplomatic snob was terribly wrong.
Unfortunately, Mr. Sedgwick is a very busy man, an ambassador to be exact, which means he has scheduled meetings and important events he has to attend. Otherwise, he would have stayed and answered more of our questions. At 10.30 he had to go leaving us with an uplifting feeling that we've just talked to a man who personally knows Mr. Barack Obama, the American president.
 
4 B Form students (2011) 

Slohové práce

Naša škola sa každoročne zapája (od r. 1993) do celoslovenskej anglickej slohovej súťaže Enghlish Essay Competition, ktorú v spolupráci organizuú: Open Society Foundation, British Council a SAUA/SATE (Slovenská asociácia učiteľov angličtiny). Témy sú zverejnené priamo pred súťažou, čas na písanie je 120 minút, rozsah 350-400 slov. Slohové práce viacerých našich žiakov boli v minulých rokoch v užšom výbere (+/- 70) najlepších prác spomedzi 700 až 900 slohov, napr. Alexandra Bikkyová, Veronika Szalontayová, František Novotný, Tomáš Jarabák, niektorí aj opakovane.


Divadelné predstavenia

Na našej škole sa každoročne konali veľmi úspešné anglické večierky pod názvom English party , kde žiaci mohli prejaviť svoj jazykový, herecký, spevácky a hudobný talent. Naša prvá anglická trieda usporiadala vynikajúce predstavenie pod názvom "Anglické divadlo" pre ostatné košické školy.
V posledných troch rokoch sme sa zapojili do celoslovenskej akcie "Drama Festival". V školskom roku 2000/2001 žiaci terajšej 3.B predviedli časť klasickej Shakespearovej hry "Romeo a Júlia" doplnenú modernou verziou hry, ktorú napísala Zuzana Ráczová. V školskom roku 2001/2002 tí istí žiaci vystúpili s predstavením z filmu "Niekto to rád horúce ". Žiaci preukázali veľkú kreativitu a profesionalitu. Odborná porota, ktorej členmi boli aj zahraniční lektori, hodnotila predstavenie v oboch prípadoch veľmi vysoko a vystúpenie bolo považované za vrcholné číslo programu. Všetci obdivovali výbornú angličtinu našich žiakov, fantastické spojenie hry, spevu, tanca a choreografiu. Žiaci dostali certifikáty. Vystúpili tiež v rámci návštev našich družobných škôl a v Britskej Rade na Dni otvorených dverí - "Open Day".

V dňoch 28. a 29.4.2005 sa v priestoroch kultúrneho centra na Dominikánskom námestí 8 v Košiciach GALLERY s.r.o. uskutočnil 6. ročník prehliadky dramatizácie v anglickom jazyku Drama Festival. Žiaci 2.B, vedení Mgr. Valchovou vystúpili 29.4. so scénkou zo školského prostredia WHAT'S UP, WOMAN? Festivalu sa zúčastnili žiaci slovenských základných i stredných škôl a ako hostia vystúpili študenti z Londýna a profesonáli z anglického divadla BEAR v Prahe. Všetci účastnici obdržali certifikáty.
 

Bezprostredné pocity z DRAMAFESTU - apríl 2005

(žiaci 2.B - 2004/2005)

Zišla sa partia skvelých ľudí, už počas skúšok sme zažili veľa srandy a nečakané situácie počas vystúpenia len posilnili náš skvelý výkon.

Majka

Boli sme, samozrejme, najlepší. Všetci z nás boli úplne PAF.

Katka

"Malé roly neexistujú, len malí herci."

Maťo

Spojenie talentu a snahy v podobe nás, hercov, viedlo k zaslúženému potlesku, chvále a dobrému pocitu. Nová skúsenosť na nezaplatenie.

Paulínka

Sme pár hviezd na nebi a na dramafeste sme jednoducho žiarili:. No nie?

Saška

Bola to pre mňa úžasná skúsenosť v dramatickom umení, niečo, čo som predtým ešte neskúšala.

Miška

Z dramafestu som si odniesol silný emotívny zážitok vďaka úspechu našej scénky, čoho dôkazom bol obrovský potlesk.

Rado

Takáto skúsenosť s hraním sa našej triede naskytla po prvýkrát. Na počudovanie nás všetkých naše vystúpenie dopadlo výborne, nad naše očakávania. Jednoducho, boli sme najlepší.

Martinka S.

Ja sa pridávam ku všetkým, čo tvrdia, že sme boli najlepší. Aj porota bola určite toho názoru, lebo nám ako jedinú chybu našej scénky napísali priveľa vecí na scéne. Museli si niečo vymyslieť, no nie? : (inak tá Maťova hláška => RESPECT :)

Janka T.