Besedy

2018/2019

Česko-Slovensko - áno alebo nie?

Študenti štvrtého ročníka sa v súvislosti so 100. výročím vzniku ČSR zúčastnili prednášky na tému Česko-Slovensko - áno alebo nie? Prednášajúci zo SAV v Košiciach Mgr. Ondrej Ficeri, PhD. a Mgr. Klára Kohoutová, PhD. vysvetľovali študentom príčiny vzniku a rozpadu Česko-Slovenska a spomínali významné medzníky v dejinách spoločného štátu.Na ceste k slovenskej štátnosti

2.10. 2018  študenti 4. ročníka v rámci seminára z dejepisu navštívili  výstavu Na ceste k slovenskej štátnosti. Zaujala ich netradičná forma spracovania témy (výstava umiestnená v 3D modeli štátneho znaku), interaktívne úlohy a množstvo zaujímavého obrazového materiálu.

2017/2018
 

Netradičná hodina

Predstavte si svet, kde je spoločnosť rozdelená na tri tábory – Únia, Konfederácia a sporná vrstva otrokov. Predstavte si svet, kde vám v ušiach hrá hymna Únie a vy sa snažíte krvopotne presadiť to, že aj černosi majú ľudské práva a v Amerike, krajine neobmedzených možností, by mali všetci byť považovaní za ľudí. Predstavte si taký svet, kde stovky ľudí pracujú na plantážach a vy sa na nich pozeráte.

Predstavte si tú atmosféru, keď bol za prezidenta zvolený Abraham Lincoln a vy počúvate jeho prejav o ľudskosti a cítite tú snahu o zrovnoprávnenie černochov a ostatných Američanov – keď napíšete prejav a snažíte sa vysvetliť Juhu, prečo je pre vašu krajinu lepšie oslobodiť otrokov. Potom už len čakáte na ich odpovede, sledujete boje posúvajúce sa z miesta na miesto a obávate sa výsledku vojny, ktorá trvá už pridlho.

Predstavte si ten pocit, kedy sú otroci naozaj oslobodení a vy sa radujete z toho, že občiansku vojnu Ameriky vyhrala práve Únia – no potom zazvoní, naši spolužiaci, ktorí ako otroci triedili šošovicu a fazuľu, sa zodvihnú zo zeme a pán prezident už ďalej nie je pánom prezidentom, ale obyčajným človekom sediaci v 2.A s chuťou pojedajúci desiatu.
Áno, aj takáto môže byť hodina s praktikantkami.

Miriam Magočiová, II.D 

Beseda o 17. novembri

V rámci Dňa študentstva sa uskutočnila beseda o 17. novembri. Študenti si mohli vypočuť prednášku Mgr. Kláry Kohoutovej zo Spoločenskovedného ústavu SAV - Nežná revolúcia a Košice a prednášku Juraja Kolesára pod názvom Môj rok 1989.


2016/2017

Beseda o Ľ. Feldovi

18. 11. 2016 sa študenti tretieho ročníka zúčastnili besedy o známom košickom maliarovi Ľudovítovi Feldovi. Dozvedeli sa nielen o jeho tvorbe, ale aj o období, keď  bol väznený v koncentračnom tábore.

2008/2009

Beseda s prof. Šutajom

Pozrite si fotky z besedy s prof. šutajom, ktorej sa zúčastnili žiaci štvrtého ročníka. Beseda bola s názvom Povojnové Československo.
2007/2008

Beseda s JUDr. Evou Bäckerovou

Beseda o holokauste bola organizovaná v rámci Eurskeho týždňa boja proti rasizmu.
JUDr. Eva Bäckerová bola ako štvorročná deportovaná do koncentračného tábora v Ravensbrucku, posledné dni vojny prežila v Bergen - Behlsene