Udalosti a aktivity

http://gympos.edupage.org/album/#gallery/90
12. - 19. máj 2018
Jazykovo-poznávacia exkurzia Petrohrad - Pobaltie
Na jazykovo-poznávacej exkurzii sa zúčastnilo 41 študentov a 4 pedagógovia. Na ceste do cieľa našej cesty sme sa zastavili v  pobaltských krajinách a navštívili Horu krížov v Litve, hlavné mestá Lotyšska (Rigu) a Estónska (Tallin).
Prvý deň v Petrohrade sme sa zoznámili s mestom na okružnej ceste autobusom, spoznali jeho najznámejšie miesta: hlavný prospekt Nevský, rieky Nevu, Mojka, Fontanka, kanály a mosty, ktoré spájajú 47 ostrovov, na ktorých Petrohrad leží, známu sochu Petra Veľkého "Medený jazdec", ktorú poznáme aj z básne A.S.Puškina, Marsovo pole - park s pamätníkmi obetiam vojen a októbrovej revolúcie, krásne chrámy Chrám najsvätejšej Trojice (Trojickij), chrám Spasiteľa na krvi a navštívili sme Chrám sv. Izáka a iné.
Ďalší deň bol venovaný návšteve Petergofu, kde sa nachádza rezidencia ruských imperátorov Petrodvorec, ktorý má niekoľko palácov a množstvo fontán s pozlátenými sochami. Najznámejšia je Veľká kaskáda, ktorú tvorí 64 fontán, 3 vodopády a 225 sôch. Ústrednou je súsošie Samsona. Prešli sme sa po rozľahlom parku Petrodvorca až k moru, ku ktorému cár Peter I. získal prístup víťazstvom vo vojne nad Švédmi. Mali sme možnosť plaviť sa na lodi po kanáloch Petrohradu a po rieke Neve. Neodmysliteľnou súčasťou exkurzie bolo Palácové námestie a Ermitáž, Petropavlovská pevnosť na Zajačom ostrove, prvom osídlenom ostrove mesta, kde sa nachádza katedrála sv. Petra a Pavla, najvyššia budova v meste, s hrobkami ruských cárov vrátane Petra Veľkého. 
Žiaci mali možnosť spoznať ruch veľkomesta, ochutnať typické ruské jedlá a komunikovať v ruskom jazyku.
Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v meste Kaunas, druhom najväčšom meste Litvy, ktorý bol v čase, keď Viľňus patril Poľsku, hlavným mestom krajiny.    


19.december 2017
Školské kolo súťaže Ruské slovo

Kategória poézia: Matúš Trojčák
Kategória spev: Lucia Jergová

13. december 2017
Školské kolo Olympiády v ruskom jazyku

Kategória B1: 5 žiakov
Kategória B2: 2 žiaci

október 2017
,,Slovensko očami ruských výtvarníkov“

Východoslovenské múzeum v Košiciach - kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a  Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave zorganizovali  výstavu súčasných ruských výtvarníkov (S.V.Borisov, A.I.Beglov, P.T.Stronskij, I.Keremeckij), ktorú sme navštívili so žiakmi 1. - 3. ročníka.

Artek 2017 - Medzinárodná súťaž v ruskom jazyku

V škol. roku 2016/2017 sa 9 žiakov našej školy zapojilo do súťaže, ktorú organizuje Puškinov Inštitút v Moskve v spolupráci s Medzinárodným detským centrom Artek a s podporou Ministerstva školstva a vedy Ruskej federácie.
Náš tím: Dávid Šatala (II.A), Matúš Trojčák, Natália Vozárová, Sofia Lenártová, Simona Šimčáková, Lucia Železníková (I.C), Michaela Valentová, Radka Bardzáková, Katarína Teodora Gajdošová (I.D).


Školské kolo Olympiády v ruskom jazyku - 14. 12. 2016
V kategórii B1 súťažili 2 žiaci.
Víťaz: Katarína Teodora Gajdošová I. D

V kategórii B2 súťažili 4 žiaci.
Víťaz: Ján Teodor Gajdoš III. D

jún - júl 2014

Poznávacia cesta Pobaltie - Petrohrad
Na prelome júna a júla sme zorganizovali poznávací zájazd, na ktorom sa zúčastnilo 32 žiakov a 3 učitelia našej školy.
Navštívili sme Litvu, Estónsko, Lotyšsko a mesto Petrohrad v Rusku. Prvou zastávkou na našej ceste bola Hora krížov v Litve. Pokračovali sme v spoznávaní hlavných miest pobaltských krajín: Rigy a Tallinu. Cieľovou destináciou poznávacej cesty bol Petrohrad, kde sme navštívili známe historické miesta: Petropavlovskú pevnosť, Kazaňský chrám, Ermitáž, prešli sme 4,5 km dlhý Nevský prospekt - hlavnú ulicu Petrohradu. Ďalším krásnym miestom bol palácový komplex Petrodvorec - sídlo ruských cárov so svojimi 170 fontánami. Na spiatočnej ceste sme strávili deň v hlavnom meste Litvy - vo Viľňuse.
Bola to naša prvá poznávacia cesta v rusky hovoriacich krajinách, kde žiaci mali možnosť  komunikovať v ruskom jazyku a spoznať históriu, ale aj súčasnosť týchto krajín. 

Fotky apríl 2014
Účasť na koncerte ruských umelcov

máj 2013
Beseda s Natáliou Dostovalovou - predsedníčkou Zväzu Rusov v Košiciach 
Predsedníčka Zväzu Rusov v Košiciach p. Natália Dostovalová navštívila našu školu. Na hodinách RUJ v 2. a 1. ročníku predstavila žiakom typické ruské suveníry, tradičný odev a porozprávala im o ich pôvode.

marec 2013
Sviatok Maslenica v Slovanskom gymnáziu v Košiciach
Dňa 21. 3. 2013 sa 9 žiakov prvých ročníkov, ktorých druhý cudzí jazyk je ruština, zúčastnilo na kultúrnom podujatí v Slovanskom gymnáziu. Podujatie  zorganizoval Zväz Rusov na Slovensku v spolupráci so Slovanským gymnáziom. Žiaci mali možnosť vidieť jeden z typických ruských sviatkov, precvičiť si ruštinu v rozhovoroch s rodenými Rusmi a ochutnať niektoré tradičné ruské jedlá.