20 MÁJ 2018

Jazykovo-poznávacia exkurzia Petrohrad-Pobaltie(foto)

V dňoch 12. - 19. mája 2018 sme opäť zorganizovali jazykovo-poznávaciu exkurziu do Petrohradu a pobaltských krajín.

Jazykovo-poznávacia exkurzia Petrohrad-Pobaltie - foto

Na exkurzii sa zúčastnilo 41 študentov a 4 pedagógovia. Na ceste do cieľa našej cesty sme sa zastavili v  pobaltských krajinách a navštívili Horu krížov v Litve, hlavné mestá Lotyšska (Rigu) a Estónska (Tallin).
Prvý deň v Petrohrade sme sa zoznámili s mestom na okružnej ceste autobusom, spoznali jeho najznámejšie miesta: hlavný prospekt Nevský, rieky Nevu, Mojku, Fontanku, kanály a mosty, ktoré spájajú 47 ostrovov, na ktorých Petrohrad leží, známu sochu Petra Veľkého "Medený jazdec", ktorú poznáme aj z básne A.S.Puškina, Marsovo pole - park s pamätníkmi obetiam vojen a októbrovej revolúcie, krásne chrámy Chrám najsvätejšej Trojice (Trojickij), Chrám Spasiteľa na krvi a navštívili sme Chrám sv. Izáka a iné.
Ďalší deň bol venovaný návšteve Petergofu, kde sa nachádza rezidencia ruských imperátorov Petrodvorec, ktorý má niekoľko palácov a množstvo fontán s pozlátenými sochami. Najznámejšia je Veľká kaskáda, ktorú tvorí 64 fontán, 3 vodopády a 225 sôch. Ústrednou je súsošie Samsona. Prešli sme sa po rozľahlom parku Petrodvorca až k moru, ku ktorému cár Peter I. získal prístup víťazstvom vo vojne nad Švédmi. Mali sme možnosť plaviť sa na lodi po kanáloch Petrohradu a po rieke Neve. Neodmysliteľnou súčasťou exkurzie bolo Palácové námestie a Ermitáž, Petropavlovská pevnosť na Zajačom ostrove, prvom osídlenom ostrove mesta, kde sa nachádza katedrála sv. Petra a Pavla, najvyššia budova v meste, s hrobkami ruských cárov vrátane Petra Veľkého. 
Žiaci mali možnosť spoznať ruch veľkomesta, ochutnať typické ruské jedlá a komunikovať v ruskom jazyku.
Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v meste Kaunas, druhom najväčšom meste Litvy, ktorý bol v čase, keď Viľňus patril Poľsku, hlavným mestom krajiny. 

Ďalšie fotografie vo fotogalérii.