Exkurzia do Markušoviec

Dňa 17.3.2016 sa zanietení kunsthistorici z I.A, I.B, I.C, II.C a III.B pod vedením pani profesorky Halászovej a pani profesorky Muchovej zúčastnili poznávacieho zájazdu do Markušoviec s cieľom oboznámiť sa s tak málo známymi krásami tohto kúta Slovenska.
Našou prvou zastávkou bol nádherný renesančný kaštieľ, dostavaný však v rokokovom slohu, v samotnom srdci Markušoviec. Po jeho prehliadke nasledovala veľmi pútavá prednáška o renesančnom depozitári, kde sme sa o. i. mohli dozvedieť, že práca v depozite neraz pripomína detektívku, hru so šiframi, symbolmi a kódmi, že to určite nie je nudná práca medzi starými „haraburdami“.
Kaštieľ však zďaleka nie je v Markušovciach jedinou obdivuhodnou pamiatkou, a tak sme sa pristavili pri Markušovskom hrade a neďalekom kostole.
Samotným vrcholom celej exkurzie bola prehliadka obrazov kaštieľa spojená s  ikonografickým rozborom, niečím, čo ostáva bežnému laickému návštevníkovi skryté. A napokon sme nemohli, hoc len zvonku, obísť rokokový letohrádok s barokovým parkom.
Počasie nám po celý čas prialo, a tak sme si mohli vskutku vychutnať tento jedinečný umelecký zážitok a spoznať, aký klenot sa na Spiši nachádza.